Loading Evenimente

« Toate Evenimente

• Acest eveniment a trecut.

Atelierele educativ-creative, derulate la Secția de Istorie-Arheologie

iunie 15 - august 31

Atelierele educativ-creative, derulate la Secția de Istorie-Arheologie a Muzeului Olteniei, din comunitatea craioveană!

În cadrul activităților noastre creative, participă uneori și părinţii, bunicii, căci la ateliere spunem legende și povestiri istorice într-un mediu primitor, frumos şi vesel, ce determină implicarea tuturor.

Dincolo de rolul educativ pe care atelierele creative organizate în cadrul proiectului cultural „Prietenii Istoriei” îl au pentru cei mici, acestea îi ajuta să aibă încredere în ei, să comunice mai uşor, să interacţioneze cu alţi copii, să-şi dezvolte creativitatea, să se învețe jucându-se şi să-şi descopere pasiunile şi talentele pentru istorie, arheologie, arta în preistorie etc.

Activităţile dedicate copiilor au rolul de a-i apropia pe cei mici de muzeu, de a-i ajuta să se cunoască mai bine şi a interacţiona natural şi liber într-un spațiu expozițional, de a cunoaște ce se face și ce nu se face într-un muzeu cu exponatele.

Începere:
iunie 15