Despre noi
Departamente
Agenda culturală 2017
Investiţii
Secţia de Etnografie
Secţia de Istorie - Arheologie
Secţia de Ştiinţele Naturii
Extindere Secţie Istorie - Arheologie
Achiziţii publice
Noutăţi
O săptămână altfel la Muzeul Olteniei
ICOM-ICME/2012
Concursuri
DIVERSE
Secţia de Istorie şi Arheologie
Colecţii de Patrimoniu
Tezaur
Colecţii Arheologice
Colecţii Medievale
Colecţia Modernă - Contemporană
Colecţii de Numismatică
Expoziţie Permanentă
Galeria de artă preistorică
Antichitatea
Evul Mediu Românesc
Bănia, Fraţii Buzeşti şi Mihai Viteazul
Comori de Artă Brâncovenească
Epoca modernă
Epoca Contemporana
Sala Tezaurului
Evenimente
Şantier Arheologic Cioroiu Nou
Şantier Arheologic Desa
Şantier Arheologic Răcari
Şantier Arheologic Fărcaş
Expoziţii
Proiecte Culturale
Publicaţii
Personal
Arhivă
Proiecte Culturale
Secţia de Etnografie
Colecţii de Patrimoniu
Ocupaţii Tradiţionale
Mesteşuguri şi Obiecte de Artă Populară
Alte Colecţii
Expoziţia Permanentă
Expoziţia Facerea Pâinii
Expoziţia Ritmurile vieţii
Memoria păpuşilor jucate
Spaţii Interactive
Publicaţii
Personal
Arhivă
Proiecte Culturale
Publicaţii
Evenimente
Expoziţii Temporare
Manifestări în aer liber
Expoziţii itinerante
Proiecte Culturale Interactive
Secţia de Ştiinţele Naturii
Patrimoniu Ştiinţific Colecţii
Paleontologie
Mineralogie
Botanică
Malacologie
Entomologie
Ihtiologie (peşti)
Herpetologie
Ornitologie
Mamalogie (mamifere)
Trofee
Expoziţii de Bază şi Permanente
Condiţii Fizico-Geografice ale Olteniei
ABC - Ecologic
Ecosisteme din Oltenia
Colecţia de Roci şi Minerale
Oltenia Terra Fossilis
Universul şi Sistemul Solar
Planetarium
Evenimente
Expoziţii
Proiecte Culturale
Proiecte culturale interactive
Publicaţii
Catalog Păsări
Anuar Oltenia Studii şi Comunicări
Personal
Arhivă
Proiecte Culturale
Publicaţii
Laborator de Restaurare-Conservare
Înainte şi ... După
Cană
Carpetă Basarabia
„ADUNAREA CAZANIILOR”
Castron
COIF GERMANIC – TIP ZISCHÄGGE
Cordon săsesc
Guler decorativ
Manuscris Bisericesc
MILIEU
PĂLĂRIE
VAS DECORATIV SÈVRES
Evenimente
Salonul Naţional de Restaurare
Manifestări Ştiinţifice
Proiecte Culturale
Valorificarea patrimoniului restaurat
Publicaţii
Personal
Arhivă
Proiecte Culturale
Publicaţii
Salonul Naţional de Restaurare
Valorificarea patrimoniului restaurat
Manifestări ştiinţifice
Carul cu oale
Departamente

Conducere

 

  •  Ridiche Florin – manager
  •  Lungu Ecaterina – contabil şef

 

 

 Secţia de Istorie – Arheologie

 

  •  Bondoc Dorel-Petruş, muzeograf
  •  Suru Claudia-Mihaela, muzeograf
  •  Stănescu Violeta Margareta, muzeograf
  •  Popescu Andreea Valentina, muzeograf
  •  Popescu Irina Maria, muzeograf
  •  Dumitrescu Radu Gabriel, muzeograf
  •  Băzăvan Aurelia, gestionar custode
  •  Georgescu Paula, gestionar custode

 

 

Secţia de Etnografie

 

  •  Bălan Anişoara, muzeograf
  •  Cănureci Irinel-Adrian, muzeograf
  •  Deca Roxana, muzeograf
  •  Iancu Elena Daniela, muzeograf
  •  Nanu Ştefan, restaurator
  •  Lupu Constantin Bogdan, referent
  •  Ciungulescu Gheorghița, gestionar custode
  •  Durău Loredana Vasilica, gestionar custode
  •  Militaru Liliana, gestionar custode
  •  Coman Tatiana, supraveghetor muzeu

 

 

Secţia Ştiinţele Naturii

 

  • Lila Gima, muzeograf
  • Popescu Aurelian, muzeograf
  • Ridiche Mirela Sabina, muzeograf
  • Cioboiu Olivia, muzeograf
  • Goga Ionelia Claudia, muzeograf
  • Vişan Aneta, restaurator
  • Bălă Lavinia Elena, restaurator
  • Răducanu Mariana, gestionar custode
  • Constantinescu Emilia, gestionar custode
  • Preduț Mirela, gestionar custode

 

 

Laborator Restaurare-Conservare

 

  • Bărbulescu Ţuţu, şef laborator
  • Firan Irinela, restaurator
  • Ghiţescu Cristina Camelia, restaurator
  • Gărău Alina Maria, restaurator
  • Cojocaru Bichea Viorel Florian, restaurator
  • Opriţescu Rodica Florentina, restaurator
  • Dumitru Adela Gabriela, restaurator
  • Dinu Marinela, restaurator
  • Ionescu Leonard, restaurator
  • Preda Valentin Lucian, restaurator
  • Gângioveanu Sorela, restaurator
  • Gheorghe Simona Violeta, restaurator
  • Vătuiu Anişoara, restaurator
  • Lupu Claudia, conservator

 

 

Serviciul de Evidenţă, Conservare şi Investigaţii ale Patrimoniului Cultural Naţional

 

  •  Aftinescu Cati Cristina, conservator
  •  Slabu Camelia Aurelia, conservator
  •  Coajă Ana Lavinia, conservator
  •  Melnicu Nadina, conservator
  •  Stamatoiu Nicoleta Daniela, conservator
  •  Popescu Corina, conservator
  •  Voinea Alexandra Corina

 

 

Compartimentul Relaţii cu Publicul, Marketing – Proiecte şi Programe Culturale

 

  •  Gherban Adina, muzeograf
  •  Păun Carmen Magdalena, muzeograf
  •  Ungureanu Laurenţiu Cornel, referent
  •  Preduț Doina, gestionar custode
  •  Coman Alina Maria, gestionar custode

 

 

Compartimentul Achiziţii Publice, Resurse Umane şi Administrativ

 

  •  Vlad Cristina-Mihaela, economist
  •  Popescu Daniela-Liliana, inginer calculator
  •  Stamate Cristian, inginer grafician
  •  Sorohan Dumitru, administrator
  •  Predincea Gica, magaziner

 

 

 

 

 

Compartiment Financiar Contabil

 

  •  Marcu Cristiana, economist
  •  Călăraşu Monica, economist
  •  Dunăreanu Maria, casier
  •  Băzăvan Alfred, muncitor fochist
  •  Beznă Dumitru, muncitor electrician